Genel Kültür

Ütünün Yararları ve Zararları Nelerdir

Ütünün İnsanlara Zararları

Ütüleri ne kadar tanıyoruz, hayatımızda oldukları gibi bize zarar verip vermediklerini hiç bilmemekteyiz. Kırışmış elbise, perdeler, gömlekler gibi giysilerimizi tertip düzenli olması için güzel şekil veriyoruz. Ütü hayatımızın vazgeçilmez icatlarından olup bir toplantıya giderken ütülü pantolon, gömlek ve ceketimiz olur. Bizi modern işine saygılı ve düzenli tertipli gösterir. Ütünden faydalandığımız gibi hiç bilmediğimiz zararlarından maruz kaldığımızı biliyor musunuz?

Tıp alanında yapılan araştırma sonucunda, günlük 30 dakika boyunca konuşmamız ile eşdeğer bir kanserojen etki yaratmaktadır. Ütü yapmak kadar telefonla konuşmaya eşdeğer olduğundan dolayı hiç bilmeden hastalıklara davetiye çıkartıyoruz.

Ütünün bir diğer zararı ise kullanırken çevresine karbondioksit yayması olmuştur. Sıcaklıktan dolayı havadaki oksijeni alıp bölgesel olarak karbondioksit oranının yükselmesini sağlamaktadır.

Ütü kullanırken evde bir çok kaza meydana gelebilir. Ütüyü unutup elbiselerin hatta evin yanması. Ütü ile yanlışlıkla olan temas yüzünden elimizi yakabiliriz.

Ütü zamanı ayarlayın haftalık olsun o gün yapıp ve bitirin devamlı ütü başında olmaktan kendinizi kurtarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu