1 Nisan Neden Kutlanır

Her yıl 1 nisan şaka günü olarak kutlanmaktadır. İnsanların birbirlerine komik şakalar yapmaları yıllar sonra gelenek haline gelerek her yıl farklı kültür ve inançlar doğrultusunda kutlanmıştır. 1 Nisan şaka gününü kültürler arasında farklı şekillerde inanılmaktadır.

Fransa
Fransa kralı IX. Fharles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocağa Aldırır. 1 Nisan’ı şaka günü kabul edenlerle alay etmek üzere şakalar yapılarak insanlarla eğlenilirdi. Zamanla gelenek haline gelerek her yıl 1 Nisan’da şakalar yapılmıştır. Özellikle yılbaşı sananlara “nisan balığı” lakabı da verilmektedir.

Geleneksel adetlerini devam ettirenler 1 Nisan’ı kutlayarak geçirir oldular. Onlar aptal olarak kabul edildi. Herkes birbirlerine hediyeler verir ve şaka yaparlardı. Protesto amaçlı olarak yapılan tepki sonucunda 1 Nisan ortaya çıkarak tüm dünyada şaka günü olarak kabul edilmiştir.

İngiltere
Nisan aptallar günü olarak kabul edilir.

1 Nisan ABD ve Avrupa ülkelerinde şaka günü kabul edilerek eğlenceli bir şekilde karşılanır. İnsanlar birbirlerine şaka yaparak günü eğlenerek geçirirler. Pagan kültüründe 1 Nisan Fous bayramı olarak kutlanır. Hindistan’da 1 Nisan bir gün erkenden 31 Mart günü kutlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz