Dini BilgilerOkul

Cuma Gününün Toplumsal Dayanışmadaki Yeri ve Önemi

Cuma günü Müslüman toplumlar için oldukça önemli günlerden sayılmaktadır. Dini inanışlara göre günlerin en önemlisi Cuma sayılmış olmasıdır. Cuma günü Allah’a daha yakın olunur ve ibadetler sonucunda çok daha fazla sevap sayılır. Cuma günü yapılan vaaz ve okunan hutbeler insanların ruhunu temizleyerek birbirlerine karşı saygı duymalarını sağlar. İnsanlar bir araya gelerek mümin kardeşleri ile tanışırlar. Sahip oldukları kültürleri ve değerleri birbirlerine aktarırlar. Beş vakit namaz kılan kişiler bir arada olarak birlik beraberlik sağlamış olurlar.

Yardımlaşma ve dayanışma Cuma günleri çok daha önemli olarak birbirlerini anlamalarını sağlamıştır. İhtiyacı olanlara yardım toplayarak onlarında sorunlarının giderilmesi için ellerinden gelenleri yaparlar. Cami yaptırılacaksa eğer herkes gönlünden koptuğu kadar yardımcı olur.

Dinimizde namaz oldukça önemli yere sahip olmuştur. Dinimizde Cuma günleri cemaat ile birlikte namaz kılınmasına dahi bilgiler verildi. İslam dininde cemaat namazına önem vermesi ve birlik beraberliğin oluştuğu görülebilir. İnsanların statüsü ve sınıfları ortadan kalkarak birer mümin olarak ibadetlerini yerine getirir olurlar. İnsanlar birbirlerinden ayrılmadığı gibi haberdar olarak durumların takipçisi olurlar. Cuma namazı toplumsal olarak ibadetlerden sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu