Genel Kültür

101 Oyunu Nasıl Oynanır Kuralları

İlk defa oynayacak kişiler için 101 oldukça zor gözüken ama kolay oyunlardan birisidir. Biraz zeka ve hızlılık sayesinde birkaç oyun sonra usta oyuncularla yarışabilirsiniz. Biraz matematik birazda şans sayesinde oyunlarda yüksek puanlara ulaşabilirsiniz. Şans olmadıktan sonra ne olursa olsun oyunu kazanmanız haylice zor olacaktır. Okey oynamasını biliyor olmalısınız buda ona benzer ama çift okey taşlarının birleşmesi ile elde edilmektedir. Basit görüntüsü ile birlikte zevkli bir oyuna çevrilebilir.

Oyun acemiler ve ustalar arasında ayrılık gösterir. Bunlar masaya geçip oynamanız doğrultusunda olacaktır. Oyuncuları bu şekilde ayrıştırıyorlar.

Oyun dört kişi ile birlikte oynanır. Size dağıtılan taşları okeyde olduğu gibi per yapmanız gerekmektedir. Birbirleri ile eşleşen taşların sayısını mutlaka bilmelisiniz. Taşların sayısının toplamı eğer 101’i geçiyorsa eğer yere açabilirsiniz. Bunun için taşların sayısı bilinmesi önemli olduğunu öngördük. Hesaplamanızı bu şekilde yapacaksınız.

Yere açabileceğiniz perlerin sayısı 3’den az 5’den fazla olmaması gerekiyor. Yan yana perler eğer 6 oluyorsa o zaman açamazsınız. Bunun sebebi 5 ile açarsınız sonraki el sıra size gelince 5’linin yanına bir taş daha koyabilirsiniz.

Sol taraftaki oyuncunun attığı taşı çektiğiniz zaman 101’e tamamlayarak yere açmanız gerekir. Eliniz 101 tamamlamıyorsa eğer oradan taş çekmeyin ortadan taş çekerek oyununuza devam edin. Çünkü soldaki taş işimize yarasa dahi çekmeniz durumunda onunla birlikte yere 101 sayısını açmalısınız. Bunu açmadığınız durumunda 101 ceza puanı alırsınız. O taşı eski yerine bırakabilirsiniz.

Çift ve seri şekilde açma vardır. Bunları bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. İlk olarak sizlere çifti anlatacağız okey gibi değildir.

Çift gidecek olanlar ilk olarak ellerinde 5 tane eşleşen çift bulmak zorunda olurlar. Sonra sağ tarafta bulunan dörtlü çift karelerine dizebilirler. Çift giderken 5 den sonra elinizde tekli olur onları sol tarafa tek tek koyabilirsiniz. Per olarak 1 – 2 – 3 varsa elinizde böyle bütün halde koyamazsınız. Taşların sağına soluna yerleştirmeniz ve çift ekleyerek gitmeniz mümkündür.

Seri gidecek olanlar için perlerin sayısı 101’i geçtikten sonra açabilirsiniz. Toplama işleminiz iyi olması gerekmektedir. Hızlı şekilde toplayarak taşlarınız eğer 101 ve üstünde rakama ulaşıyorsa sol taraftaki alana tek tek dizebilirsiniz. Çift giden varsa elinizde çift varsa o zaman sağ taraftaki çiftlik yere dizmeye hak kazanmış olacaksınız.

Elinizdeki taşlar yerdekiler ile işlek olursa eğer okeyle biterseniz 2 katı yani 404 puan ceza vermiş olursunuz diğer takım oyuncularına.

101 Oyun Cezaları
Oyunda yanlış hareket ve davranıştan dolayı ceza alabilirsiniz. Yüklü cezalardan kaçmanız gerekmektedir. Genelde oyunu kaybedenlerde cezalardan dolayı kaybedeler.

Oyun oynarken birisi 101’i geçerek yere taş açtığı zaman yerde mavi 4 5 6 varsa sizde mavi 7 li varsa henüz açmadıysanız o zaman sağdaki kişiye atamazsınız. Bunun sebebi ona işler taş vermeniz olacaktır. Başka taş bakmalısınız yere uymayan işlek olmayan bunun cezası 101 puandır.

101 olmadan taşları dizip geri çekmek sonucunda hanenize 101 puan yazılır.
Yere yanlış taş koymanız durumunda geri çekmeniz 101 puan cezası verilir.
Size belirtilen süre içersinde oynamamanız durumunda oyun rastgele bir taşınızı atar ve yerde taşınız varsa 101+101 toplam 202 ceza alırsınız.
Siz yere açmadan önce bir başkası açarsa o zaman 202 ceza alırsınız.

Bir Yorum

  1. Yere 1 adet 11 ve yanlarına 2 okey konursa okeyleri kaç adet 11 li işleyerek alabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu