Sağlık

Makarna Zayıflatır mı?

Makarna zayıflatır mı dersek eğer çok kararsız bir noktada kalacağımız kesin. Makarnanın içersinde günlük ihtiyacımız olan bütün besin ihtiyaçları yer alıyor. Yapılırken yumurta, yağ, buğday, su gibi maddelerden üretilmektedir. Oldukça faydalıdır sporcular dahi makarna ile beslendikleri bilinir. Her ne kadar fakir sofrasının baş tacı olmasına rağmen zayıflamak isteyenlerinde imdadına yetişiyor. Halk arasında yanlış bilinenlerden birisi makarna tüketmenin kilo aldırdığı olmuştur.

Uzmanlara yönetilen sorularda kilo verdirmeye yardımcı olduğu gibi diyet programlarında mutlaka öğün içersinde olmalıdır diye açıklama yapmışlardır. Sağlık açısından önemli olup tam tahılı olma özelliği ile birlikte herkesin bütçesi elverişlidir.

Makarna tüketilmesi vücudumuz için yakıt yerine geçmektedir. İçersinde bulunan tahıllar karbonhidratları vücudumuza aktarılmasını sağlar. Enerji halinde gelişmesini sağlayan tahıl ürünleri sayesinde vücudumuz enerjisini koruyacaktır. Karbonhidrat alınması durumunda açlık hissinin yatıştığını görebilirsiniz. Zenginleştirilmiş makarna türlerinde ise demir ve B grubu vitaminlerin varlığı daha yüksektir. Günlük ihtiyacımızdan çok daha fazlasını makarnalar sayesinde giderebiliriz.

Makarnanın İçindekiler ve Faydaları
A, B1, B2 vitamini
Doyurucu ve tok tutucu özelliğe sahiptir
Kolesterolü dengede tutar
Sindirim sistemini düzene sokar, sindirimi kolaydır
Kemikleri güçlendirir
Vücudumuza enerji verir
Kalp ve damar hastalıklarından korur
Çok az yağ miktarı

Makarna kilo aldırmadığı gibi sizin zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Makarna pişirirken en çok yapılan hatalar ise aşırı yağlı şekilde yapılmasıdır. Yaparken çok az miktarda yağ kullanmanız makarna için yeterli olacaktır. Eski ve sağlıklı halinize ulaşmak için makarnayı yağsız dahi tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu