Genel Kültür

Alışveriş Filesi Nasıl Yapılır

Alışveriş filesi hem hayatı kolaylaştırmak hem de çevre kirliliğini önlemek açısından önemlidir. Eskiden alışveriş poşeti yokken alışveriş filesi kullanırdı fakat şimdiler de ise herkesin bildiği gibi bütün Marketler, bakkallar alışveriş poşeti kullanırlar. Bu yüzden alışveriş poşeti sayısı günümüzde çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Alışveriş poşetleri çevre kirliliğine neden olmaktadır. Alışveriş filesi bunun önüne geçmek için güzel çözümlerden biridir. Bu yüzden alışverişlerde file kullanılmalıdır.

Alışveriş Filesi Nasıl Yapılır

Alışveriş filesi yapımı ise aslında çok kolaydır. Alışveriş filesini örmek için, 2 veya 3 numaralı makrome iplik kullanılır. Eğer iplik çok ince olursa örme işlemi çok uzar ve fileyi bitirme süreniz gereğinden fazla olur. Alışveriş filesini örmek için orta boy mekik kullanmak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Ayrıca alışveriş filesi likralı ipliklerden veya lastiklerden de yapılır. Bunun nedeni ise likralı ipliğin ve lastiğin esnek yapısı sayesinde yüksek ağırlıkları taşıyabilmesini sağlar.

Ancak bu ipliklere gerekli takviyeler yapılmalıdır, bu iplikler esnekler fakat çok yüksek ağırlıktaki eşyaları taşımakta zorlanacaklardır. Bu sebeple likra takviyeli iplikler kullanmak alışveriş poşetinin kullanım süresini arttıracaktır. Alışveriş filesini örmek aynı zamanda bir çantayı örmeye benzer örerken filenin deliklerinin çok geniş olmamasına dikkat edilmelidir. Delikleri ayarlamak için çakmak kullanılabilir. Eğer bu delikler çok geniş olursa alışveriş yaparken satın alınan ürünler düşebilir veya dökülebilir. Bu yüzden alışveriş filesi dikkatli ve sağlam bir şekilde örülmelidir.

Alışveriş filesi eğer güzel örülürse ve iyi malzemeler kullanılırsa çok uzun süreler dayanabilir. Fakat yapımı kolay olduğu için tekrar yapılabilir. Yukarıda da bahsedildiği gibi alışveriş poşetleri çevre kirliliğine neden olur fakat yapılan alışveriş fileler ipliğin yapısı dolayısıyla çok kolay bir biçimde yok olurlar bu sebeple ise çevreye zararları çok az bir seviyede olur. Bu sebeple alışveriş filesi kullanmak çevreyi ve aynı zamanda insanlara yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu