Hayvanlar Alemi

Sineklerin Özellikleri Nelerdir

Sinekler, yapıları bakımından karasinek ve sivrisinek olarak iki gruba ayrılırlar. En çok görülen türü karasinek olarak bilinir. Dünyada 120.000, Türkiye’de ise yaklaşık olarak 1.000 civarı sinek türü bulunmaktadır. Çoğunlukla sıvı maddeler ile beslenirler. Ağız yapıları delici ve emici şekildedir.

Çok hızlı kanat çırptıklarından çok hızlı uçabilirler. Karasinekler saniyede 200 kez kanat çırpabilir ve hızları saatte 10 kilometreyi bulabilir. Sinek boyları ortalama 7-8 mm’dir ama bazı türleri bu rakamın 3 katı kadar büyüme gösterebilir. Sivrisinekler yapısal olarak ince ve narindir karasinekler ise daha kalın bir gövdeye sahiptir. Sineklerin göz yapıları oldukça dikkat çekici büyüklüktedir hatta bazı sinek türlerinin gözleri, kafalarından daha büyüktür. Göz renkleri kahverengi ve kırmızı arasında değişiklik gösterebilir.

Karasinek türünde 6 adet göz vardır, bu göz 400.000 gözcüklerden bir araya gelmiş devasa bir göz oluşturur. Sinekler uçarken çiftleşirler. Yumurta şeklinde ürerler. Bazı sinek çeşitleri ise larva bırakarak üremesini gerçekleştirir. Sineklerin yaşam süreleri çeşidine göre değişiklik göstermektedir fakat en çok bilinen türü yani karasinekler ortalama 2-3 hafta hayatta kalmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu