Genel Kültür

Anneler Günü Ne Zaman

Anneleri anmak ve onları onurlandırmak için tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel günlerden birisidir. Anneler günü onurlandıran özel bir gün olmaktadır. Değişik ülkelerde farklı zamanlarda kutlanan anneler günü coşku ile kutlanmaktadır. Anneler gününde annelere hediyeler alınarak mutlu edilirler.

Anneler gününün tarihçesi Antik Yunanların Yunan mitolojisinden gelmedir. Tanrı ve tanrıçaların annesi olan Rhea onuruna verilen ilkbahar festivalleri ile yaygınlaşmıştır. Antik Romalılar ilkbahar kutlamalarını İsa’nın doğuşundan 250 yıl önce ana tanrıça Kibele onuruna kutlamalar yapıyordu.

Küresel olarak yaygınlaşması ABD’de Anna Jarvis’in annesini kaybetmesi ile 1908 yılından itibaren anma günleri düzenledi. 1914 yılında Kongre tarafından onaylanarak ABD genelinde anneler günü olarak kutlandı.

Anneler günü Anna Jarvis’in hikayesine dayanmaktadır, annesini kaybedip Amerika’da kongrenin izniyle başlamıştır her Mayıs ayının 2. Pazar günü dünyada kutlanmaktadır.

2017 Anneler Günü: 14 Mayıs Pazar
2018 Anneler Günü: 13 Mayıs Pazar
2019 Anneler Günü: 12 Mayıs Pazar

Anneler günü alınacak hediyeler

Anneler günü hangi hediye sizi anlattığını bilmiyorsanız tavsiyelerle yola çıkabilirsiniz. Annenizi mutlu etmenin bir çok yolu vardır. Hediye olabilir, güzel bir öpücük, buket, sevginizi göstermeniz dahi yetebilir. Anneniz maddi bir beklenti içerisinde olmamaktadır.

1) Buket Çicek
2) Kutu Çikolata (özel çikolatalı, çiçek mevyeler)
3) Küçük Ev Aletleri
4) Züccaciye, Mutfak Eşyaları
5) Giyim Eşyası6) Takılar (Kolye, Küpe, Saat.. vb.)
7) Fotoğraf Çerçevesi8) Duvar Saati
9) Annelere Özel Ödül Plaketleri (yılın annesi, yıldızım sensin vb.)

anneler günü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu