OkulSözlük

Çi Enerjisi Nedir

Çi enerji anlayışı Çin ve Japon kültüründen gelmektedir. İnsanların tıbbi terimler arasında kullandıklarından birisi de Çi olmuştur. Hayat gücü, hava ve nefes olarak tabir edilir. Çince de Çi’yi gösteren ifadeye baktığımız zaman insanların inançlarına göre yaşam biçimlerini anlatır. Dillerini kullanarak ruh olarak tabir edildiği dahi bilinmiştir. Yaşam kaynağı olarak görülen Çi enerjisi oldukça etkilidir. Vücudunda bulunan yaşam enerjisinin tabir edilişidir.

Çin tıbbında bedensel olarak çalışmaları sürdürür. Hayat enerjisi olarak bilinin Çi, kişilerin farklılığı ve yaşam tarzını gösterir. Geleneksel tıp biliminde kullanıldı. Vücutlarında çeşitli yerlerde aktif olan enerji gün boyunca dönüşüm sağlayarak gelişir. Bu enerji hayat ve yaşam biçimini de desteklemektedir.

Savaşlarda dahi Çi enerjisi kullanarak insanlar kendilerini savaş satısı olarak görerek yaşam kazanırlar. Japonlar için savaş sanatı Aikido’da Çi Enerjisinin kontrolü öğretilmektedir.

Organ Saati
Akciğer 3:00-5:00 A.M.
Kalın Bağırsak 5:00-7:00 A.M.
Dalak 7:00-9:00 A.M.
Mide 9:00-11:00 A.M.
Kalp 11:00 A.M.-1:00 P.M.
Küçük Bağırsak 1:00-3:00 P.M.
Mesane 3:00-5:00 P.M.
Böbrek 5:00-7:00 P.M.
Perikardium 7:00-9:00 P.M.
Üçlü Isıtıcı 9:00-11:00 P.M.
Safra Kesesi 11:00 P.M.-1:00 A.M.
Karaciğer 1:00-3:00 A.M.

Bir Yorum

  1. İşin sırrı hareketlerini saymamak ve inanmaktır yalnız hareketleri saymamak susmak değildir vücutda nereye dikkat edilirse orası ön plana çıkar kalpse kalp kolsa kol ayaksa ayak inanç ise saymamaya odaklanıldıkça zamanla gelişir birde enerji toplamak dediğim şey vardır enerji toplamak saymamaya odaklanıldıkça kendiliğinden ortaya çıkar ama saymamaktan ve inançtan farklıdır enerji toplamakta ruh hali çok önemlidir ve enerjide ne kadar topladığınızada bağlı saymamaya ve inanca gerek yoktur vuruş tekniği kazanmakta önemlidir hareketler her zaman daha da mükemmelleştirilebilir anlattığım usül hem çok güzel hemde çetrefillidir ciddiye alındığında bir kaç ay içinde öğrenilir aynı usül ağırlık kaldırmaktada geçerlidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu