Sözlük

Darun Nedve Nedir

Mekke topraklarında müşriklerin toplanarak Müslümanlar aleyhinde karar aldıkları yapı, bina, mekandır. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in dedelerinden olan Kusay İbn Kilab’ın evidir.

Darun Nedve, 440 yılında Kabe’nin kuzeyinde, tavafa başlanılan yerin arka tarafına inşa edilmiştir. Müzakere yapılması için toplantılarda kullanılan konaktır. Mekke’nin demokratikleşmesinin önemli adımlarından biri sayılmaktadır.

Cahiliye çağında Mekkeli müşriklerin toplantı ve istişare ettikleri yerdir. Yaşları kırkın üzerinde olan birinin katılmasıyla şehir halkının mülki ve dini meselelerini görüştüğü öne sürülmüştür. Darun Nedve, Mekke şehir yönetiminde alınacak her türlü karar ve hükmün bugünkü parlamento ve yasama meclisi konumunda idi. Alınan kararlar Mekkeliler tarafından yerine getirilir. Mekke’nin İslam ordusu tarafından fethedilmesinden sonra Darun Nedve, Müslümanların eline geçmiştir. Muaviye zamanında Kusay’ın torunlarından biri binayı yüz metre dirheme satmıştır. Muaviye tarafından bu bina valilik binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu