OkulSözlük

Darüşşafaka Nedir? Faaliyetleri Nelerdir?

Darüşşafaka, eğitim alamayan kimsesiz çocuklara parasız yatılı olarak eğitim imkanı sunan kuruluştur. Lise eğitimi derecesinde eğitim veren, 1866 yılında temelleri atılıp Cemiyet-i Tedrisiye-i islamiye olarak kuruldu. Ülkemizde cevherleri olan ama eğitim almaya imkanı olmayan kimsesiz çocukların eğitimini burslu olarak karşılamaktadır. Ülkemizde bugün sayısız politikacı, meslek sahibi ve iş adamları darüşşafaka eğitimi almıştır.

Sivil toplum hareketi olarak faaliyetlerine başlayarak eğitim vermeye başlamıştır. Lise seviyesinde verilen eğitimlerde İngilizce dersi zorunlu olarak seçmeli yabancı dillerde dahil oldu. Günümüzde Maslak’ta yer alan Özel Darüşşafaka Lisesi adı altında Anadolu Lisesi statüsünde ders vermektedir. Sosyal imkan ve eğitim alanında ülkemizdeki önemli eğitim kurumlarından birisi olmaktadır.

Parasız yatılı eğitim alanında yatacak yer, yemek gibi sosyal harcamalarının karşılandığı eğitim öğretim şekli olmaktadır.
Hizmet alanında imkanı yetersiz olanlara verilmektedir.
Annesini ve babasını kaybeden öğrencilerin eğitiminde destek sağlanmaktadır.

Darüşşafaka’ya öğrenci seçimi yıl boyunca yaptığı sınavlar doğrultusunda 1000’e yakın öğrenciye tam burslu olarak yatılı okuma imkanı sağlamaktadır. Barınma, beslenme, sağlık, eğitim, sosyal aktivite, burs gibi imkanlar sunmaktadır.

Maddi olarak ihtiyaçların karşılanmasını aldığı bağışlar doğrultusunda sağlamaktadır. Darüşşafaka eğitim vermiş bir çok ünlü isim olmuştur. Ülkemizde önemli simalarda Darüşşafaka eğitimi almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu