Genel Kültür

Define Aramak Suç mudur

Define aramak kanunen suçtur ama tarlada veya herhangi bir yerde define bulduysanız bunu devletle paylaşıp payınıza düşen hakkı alabilirsiniz. Ömür boyu çalışmak yerine kişiler kısa yoldan zengin olma hevesi ile define peşinde koşarlar. Bizans döneminde kaçarken altınlar gömüldüğünden dolayı insanları cezp ediyor. Zengin olmanın kısa yolları insanları bazen hayal kırıklığına uğratabiliyor. Define aranması durumunda kişilerin sorgusu alınmaktadır. Bazen talihsiz olaylar başına gelerek mağaralara sıkışıp define bulamadan hayatlarını kaybediyorlar. Define olduğu doğru ama bunu hobi olarak benimsenmemesi gerekmektedir. Tarla sürerken veya kazı çalışmalarında bulunacak define bizi mutlu edebilir. Define bulunduğu zaman kendimize saklarsak eğer sonra tespit edilirse hapis cezası vardır.

Altın bulunması için çeşitli dedektörler kullanılır. Bunların satışlarından dolayı üreticiler kazanırken zengin olma hayalinde olanlar bir şeyleri kaybedebiliyorlar. İşaret, harita, yaşayan topluluk, altın arama, sopa gibi çeşitli bilgiler insanlara umut dışında bir şey vermezler.

Defineyi izinsiz aranması suç olup izin alınması gerekmektedir. İzinsiz define araştırmasında kişiler 3 aydan az olmamak üzere 2 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Kanunla birlikte kişilerin ilk önce yetkili mercilerden izin alması gerekmektedir.

Define Arama İzni Nereden Alınır?
Define arayacak kişiler ilk önce müze müdürlüğü veya mülki amirliğine gitmeleri gerekmektedir. Define araması yapmak için dilekçe verip bölgenin konumu iletilecektir. Bilgiler verildikten sonra uygun görüldüğü takdirde define arama izni verilmiş olacaktır. Yanınıza verilecek olan memurun günlük maaşını ve ihtiyaçlarınızı cebinizden karşılarsınız. Define aramak için artık izin almış olup bulunduğu takdirde devlet hazinesi ise %50 sizin, özel ise %40’ı size verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu