Okul

Atatürk Kadınlara Neden Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesini Sağlamıştır

Osmanlı döneminde kadınlar her zaman ikinci planda yer aldığından sözlerine değer verilmiyordu. Ülke içersinde varlıkları ve yoklukları dahi bilinmemekteydi. Önemi olmayan kadınlar için büyük eşitsizlik var olup onlar mal olarak kullanılıyordu. Kadınlara tanınmış herhangi hak yoktu.

Atatürk Cumhuriyet’in kurulmasından sonra eşitsizliği gidermek için kadınlara çeşitli haklar tanımıştır. Eşitlik gibi kadınlara seçme ve seçilme hakları verildi. Dönemin ilk yeniliklerinden olmuştur. Türk medeni kanununun çıkartılması ile eşitlik sağlanarak kadınlar başta seçme seçilme, boşanma, miras, eğitim gibi haklara sahip olmuşlardır.

Türk kadınına verilen önemi her zaman dile getirdi. Kadın ve erkek eşitliğinin olması gerektiğini çağdaş uygarlıklar için gerekli olduğunu düşünmüştür. Yasal düzenlemeler sayesinde kadınlara anayasa mahkemesi taraıfndan hakları koruma altına alınmıştır. Sosyal ve siyasal alanlarda önemli yerlere gelmesi için çabaladı. Kadınlara tanınan haklar olduğu gibi gelişmesi için gereklilik duymuştur. Kadınlar kurtuluş savaşında dahi büyük fedakarlıklarda bulunarak ülkemizin işgalden kurtulmasını sağladı. Bugün çeşitli alanlarda görev alarak eşitliklerine ulaşmışlardır belediye başkanları, milletvekili, savcı, hakim, asker, pilot, doktor, mühendis olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu