Okul

Devlet Nedir Kısaca

Devlet, belli toprak bütünlüğüne sahip olan idaresi kanun ve hükümet idaresince yönetilen bağımsız topluluktur.

Halkın refahını sağlamak, güvenlik önlemini almak, halkın menfaatini korumak devletin en önemli vazifesidir. Devletin anayasal olarak üç elemanı vardır bunlar halk, ülke ve egemenlik vardır. Devlet yönetimsel olarak halkın ve kendi bütünlüğünü koruyucusudur. Çıkarları doğrultusunda işler yaparak hizmet götürür. Devlet toplumsal olarak bir tarihin eseridir. Ortaya çıkışından itibaren modern bir devlet olma anlayışı benimsenir. Devlet kurum olarak günümüzde kendi topraklarında halkına hizmet eder.

Devlet şekilleri

Üniter (Tekli) Devletler
Karma (Bileşik) Devletler

Yönetim şekilleri

Monarşi: Krallık yönetimine benzer yönetime sahiptir. Devlet başkanı tarafından yönetilir. Türkçede kral, imparator, padişah, prens, emir gibi çeşitli adlara sahiptir. Devlet başkanı tüm yetkiyi elinde bulundurur.

Oligarşi: Belirli bir nüfusun ülkeyi yönetme biçimidir. Azınlık tarafından ülke yönetimi sağlanır. Ülkenin önde gelen kişilerinden oluşan grup ülke hakimiyetine sahiptir.

Teokrasi: Dine dayalı yönetim biçimidir. Dini organlar tarafından otorite sağlanarak yönetilir. Ruhban sınıfı tarafından devlet işleri dini kaynaklara dayandırılarak yönetilir.

Cumhuriyet: Halkın kendi kendini yönettiği yönetim biçimidir. Halk tarafından seçilen kişiler tarafından ülke yönetilir. Seçme ve seçilme hakları doğrultusunda belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu