Genel Kültür

Dinazorların Nesli Neden Tükenmiştir

Dinozorlar yaklaşık 150 milyon yıl kadar doğayla uyum içinde dünyada yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Birkaç yüzyıl öncesine kadar bu hayvanlar hakkında insanlar bilgi sahibi değildi. Daha sonra yapılan jeolojik kazılar sonucunda küçük bir dinozor fosilinin incelenmesiyle araştırma derinlik kazanmıştır. Yeryüzüne ilk gelişleri 230-225 milyon yıl öncesine dayanır. 850 türü bulunan dinozorlardan kimi et kimi ise bitki ile beslenirdi. Büyük bir kısmının fosillerine Amerika ve Çin’de rastlanılmıştır. Tanzanya’da bulunan ilk dinozor fosili tam 240 milyon yıllıktır. Nesilleri ise tam olarak 60 milyon yıl önce tamamen yok olmaya başlamıştır.

Nesilleri Neden Tükendi?

Gelmiş geçmiş en büyük hayvanlar olan dinozorların nesillerinin nasıl tükendiği ile ilgili bilim insanları birçok teori ortaya atmıştır. Konu ile alakalı ünlü fizikçi Luis Alvarez oğlu ile birlikte 1980 yılında bu devasa varlıkların neslini Dünya’ya çarpan bir gök taşının ortadan kaldırdığını ileri sürmüş. Alvarez’in bu görüşü üzerine araştırmalar yapılmış ve bunun sonucunda 65 yıl önce 10 km çapındaki bir gök taşının bu devasa hayvanların sonu olduğu kanıtlanmıştır.

Çarpmanın etkisiyle yeryüzündeki canlı türlerinin %70’i yok olmuş ve Chicxulup krateri oluşmuştur. 54.000 km hıza sahip olan gök taşı dünyanın aylarca karanlıkta kalmasına, asit yağmurlarının başlamasına, sıcaklığın donma derecelerine düşmesine sebebiyet vermiştir. Besin zincirinin en önemli ögesi olan bitkiler karanlıkta kaldığı için fotosentez yapmamışlardır. Doğanın dengesi tam anlamıyla bozularak dinozorların yok oluşları başlamıştır.

Bu aşamada dinozorların aniden yok olmaları günümüzdeki bilim insanları tarafından kabul görülmemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucundaki tezler dinozorların birçoğunun evrimleşerek günümüzde yer alan kuş türlerinin atalarını oluşturduklarını öne sürmektedir. Adelaide Üniversitesi’ne bağlı Mike Lee öncülüğündeki araştırmacılar Tyrannosaurus rex ve Velociraptor türündeki dinozorların 12 kat küçülerek günümüzdeki modern kuşlara evrimleştiğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu