Okul

Sorunların Çözümünde Sivil Toplum Kuruluşlarının İşlevi Nedir

Sivil toplum kuruluşları toplum düzeninde etkin rol üstlenmektedir. Devletin yetişemediği yerlerde sivil toplum örgütleri faaliyet göstererek eksikleri gidermektedir. Toplum yararına çalışan kurumlar, devlet tarafından ya da sivil kurumlar olmak üzere iki ayrı bölümde incelenir. İnsanlar toplum içinde temel hak ve mesuliyetlerini sağlamak adına, bu kurumlar aracılığıyla yaşamlarını sürdürmektedir.

Devlet kurumları resmi olarak toplumun ihtiyaçlarına yönelik hizmet sağlar. Sivil toplum kuruluşları da eğitim, barınma, hukuk, çevre konularında faaliyet gösterir. Çevremizde bir çok aktif halde hizmet eden sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır.

Toplum yararına çalışan sivil toplum kuruluşları, toplumun ihtiyaçlarına yönelik hizmet ederler. Sorunlarına gidermeye yönelik lobi faaliyetleri, propaganda, dernekler çeşitli şekilde çalışmalar yürütür. Sorunlarımın çözümünde hizmet almak için sivil toplum kuruluşlarından yararlanmamız mümkündür. Toplumla bir bağ kuran sivil toplum kuruluşu, devlete ya da hükümetin çeşitli organlarına uzanan el gibidir. İhtiyaçlar ve sorunları bu sayede kolaylıkla aşmamız mümkün olur. Alacağımız yardımlar devlete uzanan el gibi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu