Genel Kültür

Dövme Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Günümüzün malesef ki sıkça tercih uygulamalarından biri de dövme uygulamasıdır. Genel sağlığın ciddi anlamda tehlikeye girmesine neden olabilen dövme uygulaması hakkında uzmanlar birçok uyarılarda bulunmakta ve bu çirkin uygulamadan uzak durulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

İslam ahlakına da ters düşen dövme malesef ki günümüz genç bireyleri tarafından bilinçsiz olarak ilgi duyulabilmektedir. Peki bu kötü uygulama nedir nasıl yapılır ve zararları nelerdir dilerseniz makalemizde bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda bilgiler sunalım.

Dövme Nedir?

Dövme; Vücudun çeşitli bölgelerine tehlikeli ve kanserojen mürekkepler yardımıyla uygulanan ve çeşitli motiflerden yapılabilen çirkin ve birçok hastalıklara davetiye çıkaran bir uygulamadır.

Geçmiş dönemlerde ve günümüzde daha çok batı toplumlarında adet edilmiş olan dövme uygulaması malesef ki günümüz toplumunda da uygulanabilmektedir.

Vücut açısından son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilen dövme aynı zamanda bireyin sosyal yaşantıda ve iş yaşantısında olumsuzluklar ile karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Hiçbir iyi yönünün bulunmadığı dövme uygulaması bireyin genel ruh durumunda da ciddi anlamda bozulmaların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Dövmenin Başlıca Zararları Nelerdir?

Dövmenin sayılamayacak kadar zararları bulunmaktadır. Dövmenin başlıca zararları şunlardır;

 • Bireyin ruh sağlığının bozulmasına yol açmaktadır.
 • Bireyin kişiliğinin bozulmasına yol açmaktadır.
 • Bireyin maneviyattan kopmasına ve daha çok batıl inançlara sapmasına yol açabilmektedir.
 • Bireyin toplumdan dışlanmasına yol açabilmektedir.
 • Bireyin kanserojen hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadır.
 • Bireyin özgüveninin düşmesine yol açmaktadır.
 • Aile içi parçalanmaya yol açmaktadır.
 • Aids hastalığına zemin hazırlamaktadır.
 • Birçok cilt hastalıklarının oluşumuna yol açmaktadır.
 • Cildin çirkin bir görünüme kavuşmasına yol açmaktadır.
 • Bireyin iş ve sosyal aktivitelerde verimsiz olmasına yol açmaktadır.
 • Bireyin ikili ilişkilerde sorunlar yaşamasına yol açmaktadır.
 • Bireyin depresyon hastalığına yakalanmasına yol açabilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere dövme birçok zararlara ve hastalıklara yol açmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar bir batı kültürü olan dövmenin gençliğin başına sarılan en büyük tehlikelerden olduğunu belirterek evebeynlerin bu anlamda dikkatli hareket etmesi gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Uzmanlar Uyarıyor: Dövmenin Her Çeşidinden Uzak Durun

Uzmanlar döveminin her çeşidinden uzak durulması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Uzmanlar çirkin ve zararlı bir uygulama olan dövme konusunda evebeynlere büyük görevler düştüğünü belirterek çocuklarının bu anlamda yakın gözetim altında bulundurulması gerektiğini ve ayrıca kötü arkadaş çevresinden de uzak tutulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Dolaysıyla evebeynlerin bu konu uzmanların uyarılarını dikkate almasında büyük faydalar bulunduğunu hatırlatarak makalemizi burada tamamlamaktayız. Gelecek nesillerin daha karakterli ve ruhsal ve fiziksel yönden daha sağlıklı olabilmesi açısında batı uygarlığına ait olan dövmeden uzak durması gerekmektedir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Dövmeden kurtulmak için doktora başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu