Okul

Allah Niçin Vahiy Göndermiştir

Allah, emir ve yasaklarını bildirmek için peygamberlere vahiy göndermiştir. Vahiylerde yer alan emirler, öğütler, insanlara gösterilen doğru yollar, yasakların hepsi içinde bulunur.

İnsanlar akla sahip üstün varlıklardır. Allah tarafından verilen akıl düşünme, öğrenme, anlama, karar verme gibi güçleri vardır. İnsanların sorumlulukları, Allah tarafından kendilerine vahiy yolu ile iletilmiştir. Allah’a hayırlı bir kul olmak için gönderilen vahiylere uymak gereklidir. Peygamberler gönderilen bu vahiyleri insanlara iletmekle görevli kişilerdir. Neden ve niçin ibadet edilmesi gerektiğini vahiyler anlatır, peygamberler ise yol gösterirler.

İnsanlar kendilerine verilen akılla ahiret, cennet ve cehennem hayatları hakkında bilgi sahibi olurlar. Allah, vahiy göndererek insanlara ölümden itibaren sonsuz yaşam hakkında bilgi sahibidir. Dünya’da güzel ahlak sahibi olan kişilerin, insanlara iyilik yapanların, ibadetlerini eksiksiz yerine getirenlerin cennetle müjdelendikleridir. Cehennem ise kötülük yapan insanların haberdar edildikleri azap dolu yerdir. Vahiy ile gönderilen mesajlarda nasıl ibadet etmemiz gerektiğini açıklamıştır. İnsanların ibadet ederek birbirleri ile yaşamlarına devam etmeleri, güzel ahlaka sahip olarak ibadetlerini yerine getirmelerini önermektedirler. İnsanlara faydalı olan, kötülükten uzaklaşmış ve doğru yolu bulmaları için vahiy gönderilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu