Genel Kültür

E Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Dünyamızda yaşayan binlerce hayvan türleri vardır. Canlılar nesillerini sürdürebilmeleri için çiftleşmeye ihtiyaç duyarlar. Farklı cinsten canlılar çiftleştiklerinde ortaya melez canlılar çıkar. Biyoçeşitlilik coğrafi bölgelere değişkenlik göstermiştir. Aşağıda E harfi ile başlayan hayvanlar verilmiştir.

Engerek yılanı: Engerekgiller ailesindir. Avrupa, Asya ve Afrika’nın en zehirli yılarındandır. Aynı aileden olan çıngıraklı yılanlar gibi üst çenelerinde iki tane zehirli dişleri bulunur. Oynak üstçene kemiğine bağı iri dişleri vardır. İçe doğru yatık haldedir, avına saplandığı takdirde kurtulması zordur. Engerek yılanları zehirli olmasından dolayı tehlikelidir. Bazı cinsleri insanları öldürecek kadar tehlikelidir. Isırılmasından sonra panzehir bulunmazsa kişi ölebilir.
engerek yilani

Eşek: Atgiller ailesinin üyesidir. Eşekler inatçı oldukları ile bilinirler. Deyim olarak “eşek inadı” var diye kullanılır. Eşeği korkutarak, yaralayarak bir yere götüremezsiniz. Eşekler ortalama 25 ila 35 yıl arasında yaşarlar. Uzun kulakları, dik yelesi olan ve kısa tüylü canlıdır. Eşek cinsleri bulunur.
esek

Eşek arısı: Eşek arıları diğer arı türlerine göre daha iridir. Uzunlukları 30 mm’yi bulur, işçi arılar 23 mm’yi bulur. Sıcak ve ılıman iklime sahip her yerde görülebilir. Genelde ormanlık alanlarda rastlanmaktadır. Ağaç kovuklarında, duvar oyuklarında veya toprak üstünde yaşarlar. Diğer arı türleri gibi kendilerine petek yaparlar. Polinasyonda görevli değillerdir. Küçük canlılarla beslenen etçil canlılardır.
esek arisi

Eğrez balığı: Sazangiller ailesine üyedir. Tatlı suda yaşarlar. Irmakların kenarlarında denize akan kısımlarda yaşamayı severler. Yaklaşık 30 cm uzunluğa ulaşabilirler. Su böcekleri ve diğer omurgasız canlılarla beslenirler. Mayıs ve Ağustos ayı yumurtlama dönemleridir. Irmakların üstüne çıkarak ırmağa karşı yüzerler.
egrez baligi

Elöpen kertenkele: Sürüngen türlerindendir. İri ve siya gözleri ile bilinirler. Uzunlukları 15 santimetreyi bulabilir. Diğer adıyla Süleymancık olarak bilinirler. Görünüşü itibarı ürkütücü olmasına rağmen insanlara zarar vermezler. Sinek ve böcek türleri ile beslenirler.
elopen kertenkele

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu