Genel Kültür

Ebola Nedir

Kişisel temizliğimizi en güzel şekilde yapmamız gerektiğini son zamanlar ortaya çıkan Ebola adlı virüsten dolayı öğrendik. Ortak kullanım alanları olduğu gibi farkında olmadan bizede bulaşabilir. Yurtdışına özellikle Afrika bölgelerine gidenlerden uzak durmalısınız. Daha önce tatil veya iş amaçlı gidenler sağlık kuruluşlarına başvurarak kan tahlillerini yaptırmalılardır. Ebola virüsü buluşması durumunda insan dışı primatlarda viral ve hemorajik ateş şeklinde hastalığa yok açan virüstür. Virüs olarak oldukça ölümcül olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen kabul edilmiştir. Virüsler kendi arasında ayrılık gösterilebilir. Üç çeşit olduğu gibi bunlar şöyle

Ebola Sudan
Ebola Reston
Ebola Fişdişi Kıyısı

Virüsün belirtileri oldukça tehlikelidir ishal, kanama, deri döküntüsü, yüksek ateş ile kendisini gösterir. Kişilerde belirti olması durumunda derhal sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir. Ebola adlı virüs adını Afrika nehirlerinden alır. Kişiler arasında bulaşıcı olduğu gibi salgınlara sebep olabilir. En kısa sürede müdahale edilmezse hastalıklar bölgeyi tehlike altına alacaktır.

Kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yolu ile henüz bulaşılabildiği tespit edilmedi. İnsanların ortak kullanım alanları veya yakın temasları doğrultusunda kişiden kişiye geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu