Okul

Marmara Bölgesinin Önemli Kültürel Ögeleri Nelerdir

Marmara bölgesi her bakımdan ülkemizin merkezi konumunu taşımaktadır. Sağladığı ekonomik gelir bile ülkemizin kalkınmasını tek başına sağlamaktadır. Sanayi kuruluşlarının yoğun şekilde olması bölgenin önemini arttırmıştır. Eski Osmanlı başkenti olmasından dolayı da dönemin tarihi kültürü burada kalmıştır. Kültür öğeleri dört bir yanında olduğundan dolayı geçtiğimiz yıllarda Kültür Başkenti unvanına sahip olarak milyonlarca turist tarafından ziyaret edildi. Kültür bakımdan bir çok ülkede olup dünyanın yedi harikasından birisi İstanbul sınırları içersinde bulunuyor. M.Ö. dönemlere ait tarihi eserler müzelerde sergilenerek tamamen güzelliklerini sergiliyor.

Çanakkale’de yaşanan savaşlardan kalan eserler gösterilmektedir. Döneme ait anıt, mezar, müze, eşya, mal, mülk, anıların hepsi kültürel öğeleri anlatıyor. Çanakkale’ye ait her şey geçmiş tarihimizin en güzel kültürümüzü yansıtmaktadır. Savaşa ait her şey Marmara bölgesine ait olup Avrupa ve Asya kıtalarındaki bütün devletler için önem taşımıştır.

Marmara bölgesinde Osmanlı ve Bizans devletlerine ait eserler günümüzde halen bulunmaktadır. Kültürel değerleri korunmuş olup geçtiğimiz yıllarda bir çok eser yurtdışına kaçırılsa dahi elimizde olanlar kültürümüzü anlatmaya yetiyor. Türkiye’den kaçırılan kültürel öğeler bugün başka ülkelerin müzelerine en güzel şekilde sergileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu