Genel Kültür

Evdeki Yanık Kokusu Nasıl Gider

Yemeği ocakta unuttuğunuzda ortaya çıkan yanık kokusu evin her tarafına dağılır. Havalandırılmadığı takdirde eve sinerek birkaç gün boyunca kötü kokuyu hissedersiniz. Ev hanımlarının ve acemi erkeklerin sakarlıklarından dolayı ocakta yemek yanabilir. Tecrübenize yoksa eğer yemeği yakmamak için hür dikkatli olunmalıdır.

Yanık kokusu evinizin her yerine yayıldığı gibi havalandırma sisteminden alt ve üst komşunuzu da rahatsız edebilir. Komşularınız ile aranızın bozulmasını istemiyorsanız derhal yanık kokusunu önleyici yöntemler tercih edilmeli. Bunları belli başlıklar altında inceleyebiliriz.

Evi havalandırın
Yanık kokusu evin her tarafına yayılıp sinmeden önce havalandırmanız kokusunu sinmesinin önüne geçer. Hava akımı sayesinde evdeki koku dışarı çıkar. Aspiratör kullanıyorsanız eğer yemek yaparken mutlaka açık durmalı, yanık durumunda kokunun eve sinmesini önler.

Kokulu sprey kullanın
Bugünlerde evdeki kötü kokuları önleyici oda spreyleri satılmakta. Evinizde oluşacak yanık kokusunu bu sayede bastırarak önleyebilirsiniz.

Kokulu mum kullanın
Evinizde kullanacağınız kokulu mumlar sayesinde yanık kokusu yavaşça etkisini kaybedecektir.

Süt kaynatın
Kötü kokuları önleyici etkisi olan sütü kaynatarak ortaya yayılan süt kokusu yanık kokusunu bastıracaktır. Kokunun dışarı çıkmaması için camları kapatarak evdeki kötü kokudan uzaklaşabilirsiniz.

Yanık kokusuna neden olan tencere veya herhangi bir nesneyi evden çıkartıp balkona götürünüz kokusu eve daha çok sinmesin. Yanık kokusuna neden olan yerde temizliğinizi yapın. Mutfaktaki yanık kokusunu gidermek için yanan ocağın üzerine birkaç damla sirke damlatırsanız kokusunu öldürebilir. Evinizi havalandırmaya başlayın kokusu hala gitmediyse kalorifer veya ocağızın üzerine bir tas içerisinde su koyup birkaç damla kokulu parfüm damlatın onun kokusu evinizdeki hoş olmayan kokuları alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu