Genel Kültür

Everest Dağı Nerede Hangi Ülkede

Everest Dağı Nerede Bulunur, Everest Dağı Hakkında Bilgi

Görkemi ile birlikte herkesi büyüleyen Everest dağı iki ülkenin sınırları üzerine yer almaktadır bunlar Çin ve Nepal olmaktadır.

Ünü ise dünyanın en yüksek dağı olma unvanı ile birlikte gelmiştir. Yaklaşık olarak konumu 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında bulunuyor.

Dağın en yüksek kısmı 8.848m olmaktadır.

İlk olarak 1953 senesinde İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından eki oluşturularak oksijenli tüpler yardımı ile birlikte 26 Mayıs güney zirvesine ulaşmaları ile tarihe geçmiştir.

Türkler ilk olarak 1995 yılında Türk dağcı olan Nasuh Mahruki tarafından zirveye ulaşılmıştır. Everest dağına ilk tırmanın Türk Kadın Eylem Elif Maviş 2006 senesinde adını tarihin altın sayfalarına yazdırmıştır.

Everest dağının yüksekliği oksijen tüpleri olmadan tırmanışa müsait değildir. Üçte ikisini geçildiğinde üst kısımlarında az olduğu görülüyor. Rüzgarın hızı saatte 100km eserek -70 derece soğukluğa kadar gelebiliyor. Bu dağda hayvan veya bitkilerden kalıntılar görülmemiştir. Yüksekliğinden dolayı sıklıkla çığ düştüğü bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu