Okul

Sivil Toplum Kuruluşları Neden Kurulmuştur

Sivil toplum kuruluşu veya örgütleri toplumsal sorunlar doğrultusunda bağımsız olarak kurulmuştur. kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatmayı kendilerine görev olarak gören kişiler tarafından birlikler olmaktadır.

Siyasi veya herhangi bir kuruma bağlı değillerdir. Olaylara tarafsız bakarak insanları bilinçlendirmeyi kendilerine göre olarak görürler. Devlet ve halk arasında bağlardan birisi olarak görülür yaşanan sorunlarda halkı bilinçlendirerek devlete yönlendirir.

Çalışan veya üyeleri tamamen gönüllülük usulüyle görev yapan, kar amacı gütmeyen, gelirleri bağış veya üyelik ödenekleri ile sağlayan sivil toplum örgütleri oda sendika vakıf ve dernek altında toplanmaktadır. İnsanlara ve topluma yardımcı olarak bilinçsiz olanları bilgilendirip hizmet alanında herkese yardım etmek için kurulmuşlardır.

Bizlere verdiği hizmetler ile birlikte hayatımızda önemli yer edinmiştir. Bulunduğumuz yerlerde, okullarda etkin olarak görev yaparak toplumun bilinçlendirilmesinde önemli görev üstlenirler.

Örnek olarak sivil toplum kuruluşları şöyle; Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası, Bağımsız Ulaşım-Sen, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, Gençlik Tiyatroları Oluşumu, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı bunlara benzer bir çok kuruluş vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu