Sözlük

Fedakarlık Nedir

Fedakarlık, canlının değer verdiği şeylere karşı severek zorluklara göğüs germesi, mücadele etmesi, sabretmesi ve uğruna canını vermesidir. Kendi menfaatlerini bir kenara bırakıp onun menfaatlerini üstün tutmasıdır.

Fedakarlık olgun güzel davranışlardandır. Kendisine yakın gördüğü kişilerin mutluluğunu başarısını isteyerek onu üstün tutmasıdır. Nefsine yenik düşmeyerek egosunu aşarak başkalarının mutluluğunu düşünür. En yüksek değerlerde kendisini görüp üstün tutmaktadır.

Güzel davranışlardan biri olup kendi menfaatlerini ikinci sıraya koyar. Dünyanın güzelleştirerek insanları bir araya getirir. Sorunların aşılmasında, insanların birbirini sevmesinde saygı göstermesinde fedakarlık istenir. Güzel davranışlar dünyamızı güzelleştirdiği gibi bizi mutlu etmektedir.

İslam dininde fedakarlık çok önemlidir. Mekkeliler Müslümanlara karşı zulümde bulunurken Medineliler fedakarlıklarda bulunarak insanlara yardımcı olmuşlardır. Muhacirlerin mal kayıpları fazla olmasıyla birlikte onlara yardım eli yine Medinelilerden gelmiştir. Her türlü desteği vererek zorda kalmalarının önüne geçmiştir. Mekkeden gelen kardeşlerinin malları ve barınacak yerleri olmaması evlerinde ağırlamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu