Genel Kültür

Futbol Topu Nasıl Yapılır

Dünya çapında bilinen ve oynanan futbol, sporun birleştirici gücünün en çok hissedildiği oyun türüdür. Sahada futbolcuların peşinden koştuğu futbol topu, uluslararası standartlara uygun olarak üretilmektedir. Üretilecek olan topların tüm kriterleri Uluslararası Futbol Birliği Kurulu(IFAB) tarafından belirlenmiştir.

Yuvarlak şekildeki futbol toplarının ağırlığı 450-410 gr aralığında değişim göstermektedir.

Futbol Topları 3 Katmandan Oluşur

Topların yapımına ilk olarak orta kısımdan başlanmaktadır. Orta kısmı oluşturan madde kumaş parçası şeklinde makinelerden geçer ve düz bir zemine serilir. Bu düz ve kumaşı andıran madde makineler yardımı ile beşgen şeklinde kesilir. Elde edilen beşgen parçalar tek tek birleştirilerek kabaca futbol topu görüntüsüne kavuşturulur. Sonraki aşamada topa asıl şeklini veren iç kısma geçilir. İçi hava ile doldurularak, topun şeklini almasını sağlayacak olan sert balon, topun orta kısmının içine yerleştirilmektedir.

Elde edilen kalıplar, top şeklindeki makinelere yerleştirilir ve iç balona hava basılır. Kalıplar makineden çıkarıldığında top şeklini almış olur. Son olarak topların dış katmanları elde edilen kalıpların üzerine yapıştırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu