Sorular Cevaplar

Baskül Nedir

Baskül; ağır cisimleri ölçmek için ölçü aletidir. Baskülde ağırlık bir düzlemin üzerine yerleştirilmektedir. Teknolojinin insanoğluna sunduğu nimetlerden biri olan baskül özellikle kadınlar tarafından kilo kontrolü adına sık kullanılmaktadır.

Baskül Nasıl Çalışır

Basküller; ağırlığı, oluşan basıncı elektrik sinyallerine çevirerek ölçmektedir. En çok tercih edilen baskül çeşidi ise dijital olanlarıdır. Dijital basküller üzerine çıkıp, indikten sonra birkaç saniye içinde ağırlığı hesaplayarak kristal ekranında rakamlarla göstermektedir. Baskülün dört ayağının içinde algılayıcı olarak yük hücresi denilen birer sensör, sensörlerin altında ise yaylar vardır.

Basküle çıkıldığında, ağırlık dört sensöre yayılmaktadır. Sensörlerin altındaki yaylar, tabloyu sensörlere itmektedir. Sensörlerin iki tanesinde baskülü otomatik olarak çalıştıran anahtar bulunmaktadır. Her sensörde dijital baskülün anahtarları gizlidir. Yük hücresi metal bir plakadır ve baskülün dört tarafından ağırlığı ölçer. Basküle ağırlık konulduğunda metal plaka gerilir ya da bükülür. Metal plaka üzerindeki elektronik devrede belirli miktarda elektrik yüklüdür. Ağırlığın etkisi ile bükülme olduğunda elektriksel direnç değişir. Değişim elektrik sinyaline neden olur ve sinyal elektronik devre kartı tarafından ölçülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu