Sözlük

Girişimcilik Nedir

Kar etmek amacıyla girilen işte alınan risk en doğru şekilde girişimciliği tanımlar. Üretim ve satım yapmak için şartları elverişli hale getirilerek, kişinin yaptığı yatırım risk derecesinde olmak kaydıyla yapılan yatırımlardır. Başkalarının ihtiyacını karşılamak adına ürün üretimi, pazarlanması ve satışı olmak üzere çeşitli noktalarda çalışılır. Girişimcilikte tek amaç para kazanmak değil ekonomik yükselme sağlamaktır. Başkaları ile ortak hareket edilerek bir işe yatırım yapılabilir. Ayrıca girişimci sadece yöneticilik değil yetenek, cesaret ve bilgi doğrultusunda olur.

Sektörel olarak hangi şekilde ilerleyeceğini bilmeyen biri için riskler kayıplara dönüşür. Girişimcilerin ortak hareket etmeleri dahi sonucunun risk altında olduğunu gösterir. Girişimci de olması gereken özellikler işinde başarıyı getirir.

Başarılı girişimcinin özellikleri;

Kendine güven duyan ve çevresi tarafından güvenilir görülen.
Yeri geldiğinde geri adım atabilen, yeniden başlayabilen.
Sonuçları değerlendiren, mesleki riskleri bilen.
Yaratıcı olan.
Fırsatları iyi değerlendiren.
İyimser fikirlere daima yer veren.
Sürükleyici ve güdüleyici olan.
Başarı için doğru yoldan giden.
Yeniliklere daima açık olan.
İşini seven biri olmak.

Girişimci kime denir;

En basit haliyle yapacağı yatırımlarla birlikte kendi işini kuran kişiye denir. Başarılı olması için özverili şekilde çalışması gerekmektedir. Herkes kendi işinin sahibi olmak ister ama fırsatlar eşit olmayabilir. Aslına bakacak olursak kelime olarak insanların iş hayatında kendi için alan bularak çalışma yapmasıdır. İş dünyasının yükselen küçük yatırımcıları şanslarının yaver gitmesiyle beraber önemli adımlar atmışlardır. Yenilikçi, fikirlere önem veren, hem kendisine hem de ülkesine hizmet eden girişimciler önemli kazanımlar elde etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu