Genel Kültür

Hangi İlin Halısı Meşhur

El sanatları bakımından ülkemiz kültürel bakımından oldukça gelişmiştir. Tarih boyunca Türk milleti el sanatlarına önem vererek gelecek nesillere bırakmıştır. Babadan oğula, anneden kıza geçen el işleri günümüzde halen yapılmakta. Özellikle Anadolu topraklarında el sanatları yoğun olarak yapılmaya devam edilmekte. Günümüzde el emeği göz nuru eserler sayesinde gelir elde eden bir çok aile vardır.

Halıları ile meşhur olan üç tane ilimiz olmaktadır.

Hereke halısı tarihi oldukça eski ve meşhur halılarımızdan biridir. II. Abdülhamid tarafından 1891 yılında hali sanayisi başlatılarak yaygınlaşması sağlanmıştır. Genç kızlar tarafından ipek, yün ve pamuktan halı dokunmaya başlanmıştır. Hereke halıları Osmanlı İmparatorluğu döneminde büyük ilgi görmekteydi. Motifler doğal olarak hazırlanarak sunulmuştur. Milyonlarca çift düğüm atılarak gerçek bir hali ortaya çıkartılıyor.

Isparta halısı, el emeği göz nuru olan halıların hammaddesi de Isparta’da üretilmekte. Halıcılığın yaygınlaşarak diğer illerde ilerlemesi için örnek olmuştur. El halısı dokumacılığı bakımından ülkenin dört bir yanında nam salmıştır. Sadece Isparta ilinde ortalama 28 bin kişi halı dokumacılığı yapmakta. Kurulan tezgahlarda çalışan kişiler her yıl 2 milyon m2 den fazla halı dokumakta. Sümer hali fabrikasının bölgede kurulması hızla gelişmesini sağladı. Yeni iş imkanları ortaya çıkartarak hizmet vermesini sağlamıştır.

Milas halısı, dokumacılık bakımından çok eskilere dayanmakta. Kıl, yün halı dokumacılığı yapılmakta. Günümüzde giyim sektörü dahi dokumacılıkta önemli ilerlemeler kazanmıştır. Milas’ta sadece halı dokumacılığı değil aynı zamanda ihtiyaca göre seccade dahi dokunmakta. Yörük yaşantısının kalıntılarıyla birlikte dokumacılık ilerlemiştir. Milas usulü dokumacılık günümüzde Bodrum Karaova, Karacahisar, Ören, Türkevleri, Çökertme, Bozalan, Kayaönü, Gürceğiz, Bayır, Mumcular, Çitlik köylerinde yapılmaktadır.

El emeği göz nuru olan halılarımız turistlerin ilgisini çekmekte. Yurtdışına satılarak ülke ekonomisine döviz dahi kazandırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu