Okul

Borç Yiğidin Kamçısıdır Kompozisyon

Borçlu insanlar borcunu ödemek için çalışmayı kendisine iş benimsemelidir. Çalışan insanlar zor günde zorluklarını aşar, iyi gününde ise kendi ihtiyaçlarını karşılar. Yiğit biri işinin hakkını vererek kendisini ailesini bir başkasına muhtaç etmez.

Atalarımız “borç yiğidin kamçısıdır” sözünü söyleyerek borçlu insan borcunu ödemek için çalışmalıdır. İş yapabilmek için gayret gerekir bunun için “kamçılamak” gerekir. Borç yapmayı alışkanlık haline getirmemesi gerekir. Yiğit insanın borcu varsa eğer kendisini işe vermelidir. Kamçı olarak görerek bir çalışıyorsa bin çalışmalıdır. Başkasına boyun eğmemek laf duymamak için tez vakitte ödemesi gerekir. Yiğit insan borcunu bilir sahip çıkarak hareket eder. borcumuz borçtur gün gelir öderiz manasında kullanılır. Borcundan kaçmayan borcuna sahip çıkarak söylediği zamanda borcunu ödemektir. Borcu varsa kişinin hiç düşünmeden ödemelerini ne pahasına olursa olsun yapar. Kimsenin kendisini borcu yüzünden sıkıştırmasına müsade etmez.

Borçlu olmak insanların omuzuna yük olmaktan farksızdır. Kendisini zorda sıkıntı da hissederek bunalımda görür. Borcunu ödemek ise insana rahatlık huzur getirir. Sıkıntılarını aşarak başını yastığa koyduğunda rahat uyku çeker. Yiğit sözünün eri insan borcu varsa vakti zamanında öder. Borç namustur, şereftir, onurdur. Yiğit insanın asla kaybedemeyeceği değerlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu