Hz. Ali’nin Kılıcı Zülfikar Boyu ve Ağırlığı

Hz. Alinin Kılıcının Boyu, Zülfikar Uzunluğu ve Ağırlığı tüm İslam alemince merak ediliyor rivayetlere göre ağırlığı 105kg olup onu taşıyan kişi ordulara başkomutanlık edecektir.

Uhud savaşında kahramanlık gösteren Hz. Ali Peygamber Efendimizi korumak isterken kılıcı kırılır. Bunu gören Peygamber Efendimiz kendi kılıcı olan Zülfikar’ı kendisine vermiştir. Savaşlarda destanlar yazan keskinliği ile birlikte kılıçları ortadan ikiye ayırmaktadır. İmam Ali Zülfikar kılıcı ile birlikte savaşlarda yer almıştır.

Kılıç Hz. Ali’nin vefatından sonra cennete götürüldüğü bilinir bir başka rivayete göre ise Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında olduğu biliniyor. İslam ordularına hükmedecek kişi o kılıcın sahibi olup orduların başkomutanı olacaktır.

Şekli çatala benzer bir haldedir uzunluğu 1 metre olup ağırlığı 105kg’dır.

zülfikar

3 YORUMLAR

  1. Resim yapma müze yapma eşya biriktirme halimiz bu sayın hocalarim siz tv tv geziyonuz selfi bile yapıyoruz.yillarcaislam ülkelerini resimsiz koydunuz avrupalardan aldınız.islam ümmeti halifisini atasını tanımadı sizin yüzünüzden.simdi niye resim cektiriyonuz aslında size minyaturdan öte teknolojiyi yasak etmek lazım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz