OkulSağlık

Böbrek Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Nelerdir

Böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin kullanabileceği teknolojik gelişmeler her geçen gün artış göstermektedir. Günümüzde böbreklerin tanı tedavi yöntemi uygulanması için ultrason ve tomografi çekilerek sorunun tespit edilmesi ile kemoterapi uygulanmaktadır.

Böbrek Taş Kırma (ESWL): Vücut dışından verilen şoklar ile birlikte taşlar kırılarak idrar yolundan kırıntı halinden dışarıya atılmaktadır.

Üreteroskopi: Kamera sistemi kullanılarak idrar yollarından gözle görülerek taşların kırılma işlemi gerçekleştirilerek taşlar dışarıya atılmaktadır.

Perkütan Taş Kırma: Sırttan açılan delik ile birlikte böbreğe ulaşılır. Böbrek içinde görülen taşlar kırılması sağlanan yöntemlerden birisidir.

Açık Cerrahi Girişimi: Taş olan böbrek açılarak açık bir şekilde dışarıya çıkartılır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte böbrek taşları sorunu yaşayan kişilerin sayısı çok azalmıştır. Risksiz yöntem olduğu gibi kişi kısa sürede ayağa kalkabilir.

Oluşumunun Engellenmesi
Bol miktarda içilecek su taşların oluşumunu engelleyerek kısa zamanda idrar yolundan dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Kan ve idrar testleri ile birlikte kendinize uygun bir diyet yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu