Genel Kültür

İkametgah (Nüfus Kaydı) Silinmiş Ne Yapmalıyım?

Yıllarca oturduğunuz yerde ve daha önce muhtarlıktan ikametgah almanıza rağmen hiç beklenmedik bir zamanda ikametgah kaydınızın silinmesiyle karşılaşabilirsiniz. Özellikle seçim zamanlarında ikametgah bilgilerinde karışıklıklar olduğu gibi değişimlerde yapılmaktadır. Muhtarlıkta kaydınız yok, nüfus müdürlüğünde kaydınız gözükmüyor üstelik birde adres beyan etmemenizden dolayı ceza bile alabilirsiniz. Hem kaydınız silinsin hem de ceza alın.

Bugün ikametgah almak için muhtarlığa gittiğimizde kaydımızın olmadığını öğrendik. Hem seçim zamanı hem de işimizden geri kalacağız. Nüfus müdürlüğü ile iletişime geçtik ancak oraya gitmemiz gerektiği belirtildi. Herhangi bir çözüme ulaştırılmadığı gibi ikametgah sıkıntısı çektik.

Her şeyin normal karşılandığı ülkemizde bu durumda oldukça normal karşılanıyor. Yapacaklarınıza dair bilgi vereceğiz. Nüfus müdürlüğüne gittiğimizde bizden istenilen örnek bir fatura oldu. Elektrik faturası ile birlikte nüfus cüzdanları ile nüfusu müdürlüğüne gittik. Kendilerine durumu anlattık ilettik bize yaptıkları açıklama “adresinize bir başkasının ikametgah kaydı yaptırdığı” oldu. Hem seçime zamanına denk gelmesi kaçak oy kullanacakları için düşündürdü. Bizde kaydımızı tekrar yaptırdık bu sefer o adamın kaydı silindi.

E-devlet üzerinden ya da bulunduğunuz nüfus müdürlüğünü arayarak ikametgah kaydınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu