Okul

Yarım Elma Gönül Alma Atasözünün Anlamı

Hayat inişli çıkışlıdır bazen küskünlükler olduğu gibi insanların arası açılır. Mesafeler olsa dahi görüşmeseler elbet yakınlaşmalar olacaktır. Önemli olan daha sonradan nasıl telafi edileceğidir. Atalarımız “yarım elma, gönül alma” sözünü kullanarak ifade de bulunmuşlardır.

Hediyenin büyüğü küçüğü olmaz, önemli olanda zaten hediye vermek değil sevdiklerimizi unutmadığımızı göstererek onları hatırladığımızı düşünmeleridir. Gönül almak için küçük büyük hediye düşünmemeli sadece bir adım giderek onların değerli olduğunu hissettirmeliyiz. Önemli olanda zaten gönül almaktır. Büyük hediyeler verip gönül almaktansa küçük hediye de olsa ona değer verdiğimizi göstermek gerekir.

Atalarımız yüzyıllar boyunca edindikleri tecrübeleri özlü söz seviyesinde söyleyerek nesilden nesle aktarılmasını sağlamıştır. Yıllardır değerini koruyan atasözleri günümüzde de nasihat verme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Nasihatler değerlendirildiği sürece insanın başına gelebilecek bela, sorun, kötü olaylardan korur çevresi ile olan ilişkilerini güçlendirir. Yarım elma gönül alma, atasözü de yarım elma dahi hediye edilse önemli olanın hatırlamak önemsemek olduğunu anlatılması için söylenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu