OkulSözlük

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir?

IMF (International Monetary Fund), uluslararası para fonu anlamına gelmektedir. Ülkeler tarafından desteklenerek maddi anlamda ihtiyacı olan ülkelerin kalkınarak gelişmesi adına borç vermektedir. Uzun vadede verilen borç belirli süre içerisinde ülkenin kalkınmasına yönelik şartlar doğrultusunda gerçekleştirilir. Büyük meblağlarda verilen ücretlerden dolayı paranın riskten kurtulması adına çalışmalar yapılmaktadır.

İlk olarak 1944 yılında ABD’nin Bretton Woods kasabasında kurularak hizmetlerine başladı. 1947 fiilen olarak uluslararası olarak çalışmalarına başlamıştır.

IMF halk arasında kredi ve borç alınabilecek banka olarak görülmektedir. Ülkeler kendi gelişmelerini sağlamak adına IMF’den borç alarak ihtiyaçlarını giderir. Kredi olarak her ülke IMF kapsamında borç alamayarak, gerekli olan şartlar, yenilikler ve düzenlemeler yapılması sonucunda parasını gelecekte garanti altına alarak kredi sağlamaktadır.

IMF Görevleri
Uluslararası mali olarak düzenlemelerin sağlanması adına ödemeler ile bilanço açığını kısa ve uzun vadeli olarak kredi imkanı sağlayan kurumdur.
Ülkelerin kur politikalarının takibini yaparak gerçekleştirmek.
Ülkelerin ticari ve resmi kurumlar bakımından borçlarının ödenmemesinde aracı konumuna gelmektedir.
Ülkelerin gelişmelerini ve aldığı kararların takibini yaparak liberal kambiyo ve dış ticaret rejimini takip etmek.
Ülkelere teknik olarak yardımlar sağlamak.

Ülkelerin fona ödeyecekleri miktar, çekeceği kredi miktarı, oy hakkını belirlemesin sağlar. Ülke fona üye olması ile fonun %75’ini kendi para cinsinden, geri kalan %25’i dolar cinsinden yatırması gerekir. Ülkelerin sahip olduğu para birimleri geleceğe yönelik daima ellerinde tutulmaktadır. İhtiyaç durumunda kredi kullanmaları için kişilere verilir. IMF üzerinden kredi alacak ülkelerin küçük bir faiz ödemesi ile sağlanmaktadır. Alınan borç ödenebilecek cinsten sağlanmaktadır.

Ülkelerin IMF’den borç alabilmeleri için kamu giderlerini kısıtlamaları, vergileri arttıracak kararlar alması, para arzının kısılması, serbest fiyat politikalarının takibi, dış ticaretin liberalleşmesi, uluslararası para biriminin takibinin yapılması ile karar verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu