Genel Kültür

Kadınlar Alışverişi Neden Sever

Alışveriş aslında kişinin ihtiyacı olan bir malı belli bir meblağ ya da bir mal karşılığında satın almasıdır. Fakat zaman ilerledikçe ihtiyaçlar artıyor, bundan 10 – 20 sene önce para ödemediğimiz şeylere bile artık para vermek zorunda kalabiliyoruz. Tabi ki sadece ihtiyaçlar için alışveriş yapmıyoruz. İhtiyaçlar artıyor da insanoğlunun doyumsuzluğu artmıyor mu? Elbette ki artıyor. Özellikle kadınların alışverişe düşkün olduğu söylenmektedir. Fakat artık kadınlar kadar erkekler de alışverişe önem veriyor. Yine de kadınlar alışverişe olan özel tutkuları sayesinde bayrağı kimselere vermiyorlar. Çünkü kadınlar için alışveriş sadece bir ihtiyaç değil. Peki, nedir kadınları bu kadar alışverişe yönelten?

Alışveriş aslında kadınlar için bir araçtır. Depresyon için bire birdir mesela alışveriş. Kadınlar özellikle de ruhsal olarak çökmüş kadınlar, kendilerini daha iyi hissetmek için alışveriş yaparlar. Kadınların bir şeyi satın almaları için illa ihtiyaçları olması şart değildir. Hiç kullanmadıkları ve kullanmayacakları bir sürü eşyayı evlerinde, dolaplarında bulabilirsiniz. Kafaları karışıksa ve düşünmek istemiyorlarsa kendilerini alışverişe vermek onlar için mükemmel bir yoldur.
Kadınlar yaradılış olarak kendilerini beğendirmeye eğilimlidirler.

Sadece erkeklere değil hemcinslerine de kendilerini beğendirmek isterler. Kadınlar için, alınan her bir ayakkabı, her bir kıyafet kısaca her bir eşya onların karakterini, kişiliklerini yansıtmaktadır. Hatta alınan şık kıyafetler, marka çantalar ve ayakkabılar kadınlar arasında bir gösteriştir. Ne kadar fazla marka eşyan varsa o kadar göz önündesindir bazıları için. Bu da günümüzün getirdiği zorlamalar arasındadır. Kadınların bir arada bulunduğu ortamda gösterilen yeni eşyalar, kadınları alışveriş yapmaya zorlamaktadır. Çünkü sahip olma arzusu artmaktadır.

Sosyalleşme ihtiyacı için de bir araç olarak görülebilir alışveriş. Daha farklı kişilerle konuşmak, fikir alışverişi yapmak için bile alışverişe çıkılabilir. Eğlenmek, günü güzel geçirmek için de alışveriş merkezlerine gidilmektedir. Alışveriş yapılmasa bile bazı kadınlar için o mağazaları gezmek bir çeşit eğlence, kafa dağıtma aracıdır.

Kısaca alışveriş sadece kıyafet ihtiyacı değil ruhsal olarak da bir ihtiyaçtır kadın için. Çoğu insanın veremediği mutluluğu satın alınan yeni şeylerde bulan kadınlar için tabi ki alışveriş vazgeçilmez bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu