Sözlük

3D Secure Nedir Nasıl Çalışır

3D Secure uygulaması asra etki edecek seviyede mükemmel bir sistem ile hırsızlık ve sahtekarlıkların önüne geçmek adına geliştirilmiş bir son derece güvenli bir yöntemdir. 3D secure sistemi ile satış yapan bir sayfadan alışveriş yaptığınız anda kart bilgilerini girdikten hemen sonra karşınıza kartınızın şifresini sormakta olan bir ekran beliriyor. Bu arada gerçekleşen işlemler bankanın kendi bünyesinde bulundurduğu serverlarında yapıldığından ötürü ve arada gidip gelen verilerin şifrelenmiş olduğundan güvenlik açısından bir sorun oluşmamaktadır. İşlemin sonucu başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olur ise satış yapan sitenin onay sayfası karşınıza çıkmaktadır. Eğer bir hata meydana gelirse aynı sayfadan hatayı tespit edebiliyorsunuz.

Günümüzde internet kullanımının son derece artmasıyla beraber internet arayıcılığı ile satış yapan sitelerin sayısı da son derece aşırı bir derece de artış göstermeye başladı. Bu durum teknolojik anlamda kulağa hoş gelse de internet adreslerinin açıkları yüzünden kredikartı bilgilerinin hırsızlar tarafından çalınması ve sahtekarlık gibi durumlar da malesef meydana gelmektedir.

Bu sistemin avantajları nelerdir?

Bu sistemin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kart Sahipleri İçin zaman ve güvenlik yararları,

– Internet sayesinde yapılan alışverişler de kart sahibi olan kişilerin güveninin artması,
– Bu sistemi Kullanmak için artı bir yazılıma ihtiyaç olmaması,
– Kullanımının çok kolay bir şekilde yapılabilmesi,
– Online alışverişler esnasında kart üzerinde kontrol sağlanabilmesi,
– Mağazalar İçin zaman ve satış yararları,
– Mağaza tarafından kullanılmakta olan yazılıma kolay bir şekilde entegre edilmesi
– Bu sistem sayesinde Artan müşteri güveni ile beraber online satışlarda artış meydana gelmesi ( Yapılan araştırmalara göre kart sahibi doğrulama sistemi kullanılan mağazalarda alışveriş sayılarının 0-200 oranında bir artış sağlandığı tespit edilmiştir.)
– Sahtekarlık riskini neredeyse 0 oranında azaltması da en büyük avantajlarından.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu