Genel Kültür

Kara Araçları Nelerdir

Kara Araçlarının İsimleri

Karayollarında hareket eden araçların aldığı genel isim kara araçlarıdır. Karada hareket halinde olan araçlar olup bunlar fosil yakıtlar ile çalışmaktadır. Yollarda birden fazla araç olup onlar için ayrılan mesafeleri takip etmektedirler. Trafik kuralları araçlar için olup bunların denetlenmesini sağlayan trafik polisleridir. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak araçların kural ihlali yapması durumunda ceza verme yetkilerine sahiptir. Kara araçlarını kullanmak için sınıfına göre ehliyet alınması gereklidir. Kendileri için ayrılmış yolda kullanılabilir. Kural ihlali olması durumunda trafik kazalarını beraberinde getirerek can ve mal güvenliğini tehlikeye atar. Aklımıza çeşitli kara araçları gelecektir. Bunları liste halinde görerek inceleyebiliriz.

Otomobil
Bisiklet
Tank
Dozer
Vinç
Motosiklet
Tır
Tren
Traktör
Kamyon
Metrolar
Otobüs
Minibüs
At arabası

B Sınıfı Ehliyet: Genelde trafikte tercih edilebilen ehliyet sınıfı B’dir. Kullanabilecekleri araçlar otomobil, minibüs ve kamyonetlerdir. Ehliyet almak için kişinin 18 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir. Girecekleri sınav trafik, motor, ilkyardım ve direksiyona tabi tutularak olur.

E Sınıfı Ehliyet: Otobüs kullanımı için gerekli ehliyettir. Kişilerin 22 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ortaokul ve ilköğretim diplomasına sahip olan kişiler alabilir. Sınavda trafik, motor, ilkyardım ve direksiyondan sorumudurlar.

D Sınıfı Ehliyet: Çekici kullanacak olan kişiler için önerilir. 22 yaşını bitirip 23 yaşından gün alanlar alabilirler. Eğitim olarak ilköğretim ve ortaokul mezunu olunması gereklidir. D sınıfı ehliyete sahip kişiler traktör, otomobil, minibüs, kamyonet, kamyon ve tır kullanabilirler.

Bir Yorum

  1. Karayollarinda giden araclara verilen genel adina verilir. Araclar motorlu olup cesitli fosil yakitlarla kullanilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu