Genel Kültür

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Alacağınız kombiyi tanımadan yapacağınız alışveriş aslında sizi kaybettirir. Kombinizi tanımanız gereklidir, tanıdığınız kombi ihtiyaçlarınızı karşılar.

Piyasada üç çeşit kombi bulunmaktadır bacalı, hermetik ve yoğuşmalı kombi bulunmaktadır. Evinize uygun doğru kombiyi seçmeniz önemlidir.

Kombi seçerken evinizdeki ısı kaybını uzman kişiler tarafından hesaplatmanız gerekmektedir. Evin metrekaresini hesaplayarak doğru kombiyi almalısınız. Gerektiğinden fazla büyük kalorilik kombi almanız daha fazla yakıt harcamanıza neden olmaktadır. örneğin 80-90 metrekarelik eve 17 bin kalorilik kombiler önerilir, 90-150 metrekarelik eve 20 bin kalorilik kombiler tercih edilmeli. 150 metrekare üzerinde eviniz varsa eğer 24-36 bin kalorilik kombiler tercih etmelisiniz.

Yarı yoğuşmalı ve tam yoğuşmalı olmak üzere iki çeşit kombi önermekteyiz. Tam yoğuşmalı kombi seçiminde bulunmanız tasarruf oranınızı arttıracaktır. Özellikle kombi alırken TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasına sahip olmasına özen gösterilmeli. Kombinin dışına değil, dış kapağı açtırıp içine bakmalısınız. Cimri olanı seçmeniz evinizi ısıttığı gibi tasarruf sağlayacaktır.

Yoğuşmalı kombi
Eşanjör sistemi ile atıkgazın sıcaklığı düşürülerek su buharı teknolojisinden yararlanılarak tekrar geri kazanılır. Elde edilen sıcak su buharı ile birlikte verim elde edilmektedir. Normal kombilere göre %10-15 daha tasarruflu olmaktadır. Uzun vadede tasarruf yapmak isteyen kişinin yoğuşmalı kombi kullanması önerilir. Avrupa standartlarına da uygun olması ileri de AB geçişinde yoğuşmalı kombi kullanılmaktadır. Geleceğin kombisi olduğu gibi Avrupa’da kullanımına izin verilen türdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu