Genel Kültür

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Alınır

İhtiyaçtan ötürü kullandığımız kredi kartları ilerleyen zamanlarda başımıza iş açabiliyor. Maddi olarak sıkıntıya girdiğimizde ihtiyaçlarımızı karşılamak isteriz. Kredi borçlusu olan ödeme gününde ödemesini yapamadığı zaman bankalar tarafından kara liste denilen yere alınıyor.

Kredi kartı borcu olan ilk dönem borcunu ödemekte sıkıntı yaşadığında asgarisini öder öteki aya borç katlanır. Asgari adı altında borcun o ay ödenecek tutarı ödenir. Ödediğiniz tutar faiz olacağından dolayı borcunuzda düşüm gerçekleşmez. Gelecek ay ödeyeceğiniz meblağ normale göre daha fazla olacaktır.

Gelecek ay 1000 lira ödem borcunuz varsa eğer banka sizden 200 lira asgari isteyecektir. Kart borçlarının son ödeme tarihinden 30 güne kadar idari takip başlatılır, 30 gün daha bekletilerek dosya avukata gönderilir. Bu durumlarda telefonla mesajla size ulaşılarak mesaj verilir. 5 yıllık kara dönem sizlere merhaba denir. Hiçbir şekilde kredi ürünlerinden faydalanılmayacağı gibi banka işlemlerinde hayır cevabı alınmak kaçınılmazdır. Kara listeye düşüldüğü takdirde uzun bir dönem bankalarla sorun yaşarsınız. Kredi kartı harcamalarını sınırlandırarak ödeme günü gelmeden önce gerekli ödemelerin yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu