Genel Kültür

Memurlukta Derece ve Kademe Nedir?

Memurlar arasında gündemde olan konulardan biri derece ve kademe kelimelerinin tanımıdır. Memurluk yılları boyunca derece ve kademe alanında değişiklikler görülür. Değişimler aynı zamanda maaşlarına olumlu olarak yansır. Meslekte kademe ve derece ne gibi değişiklikler getirir açıklayalım.

Kademe: Memurlar için görev ve sorumluluk değişmeden maaşında yapılan iyileştirmedir. Görev alanı içerisinde kademe alarak maaşında artış elde eder.

Memurlarının bir üst kademeye çıkabilmesi için o alanda en az bir yıl görev yapmalıdır. Kademe yükselmesi memurun maaşına yansıyarak daha yüksek rakamlarda maaş alabilir. Memurlukta kademe artışı mesleki olarak yükseliş demektir.

Derece: Memurun mesleki olarak görev aldığı yerde yükseliş sağlayarak bir üst göreve terfi etmesidir.

Derece artışı görev ve sorumluluklarında artış getirerek maaşında iyileşme sağlayabilir. Verilen görev dahilinde maaşınızda da değişiklikler olacaktır. Memurlarda derece ilerlemesi aynı zamanda göre ve sorumluluklarında yeniden bir başlangıç sayılır. Yeni derecede aynı kademe sayılmaz yeni hesaplamalar yapılarak o görevin ilk kademesinde başlangıç yapmış sayılırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu