Sözlük

Manipülasyon Nedir? Finansal ve Psikolojik

Manipülasyon finansal piyasalardan eksik olmayan durumdur. Piyasalar manipüle edilerek insanlarda algı oluşturulup, yanlış yatırımlar yaparak zarar etmelerine yol açarlar. Manipüle edilmiş bir piyasada alım-satım işlemleri kişilere zarar getirir. İşin başında olan kişiler ise manipüle edilmiş piyasadan kar elde ederek ayrılırlar.

Manipülasyon Çeşitleri

Manipülasyon iki ana terimde incelenir. Biri finansal diğeri psikolojik olarak manipüle edilmesidir. Günümüzde genelde finansal terim ağırlıklı olarak kullanılır.

Finansal Manipülasyon Nedir

Borsa ve alım-satım yapılan herhangi bir platformda insanların düşüncelerini etkileyerek alım-satım yapmak durumda bırakmaktır. Manipüle edilen piyasanın baş aktörleri küçük ve orta ölçüdeki yatırımcıları yönlendirerek alım-satıma zorlar. Piyasanın içinde olan kişilere haber satışı yaparak onları etkileyip işlem yapmaya zorlar. Elde tutulur bilginin olmamasıyla insanları kandırarak hisse senedi, bitcoin, menkul kıymet aldırarak etkilemesidir.

Psikolojik Manipülasyon Nedir

İnsanların sahip oldukları düşünceleri bilgi ve haber yoluyla etkilemektir. Bilgi sahibi olan kişinin bilgisini etkileyerek değişikliklere yol açılmasında etki edilmesidir. Birey psikolojik olarak çevresinden etkilenir. Kişi kandırılarak kendi inandığı bilgiden uzaklaşıp yapay bilgiye yönelir. Alacağı kararlarda değişiklikler yaşanması manipüle edilmesidir. Sık yaşanan durum olmamasına rağmen günümüzde psikolojik manipülasyon oldukça etkilidir.

Düşüncenizde sizi etkileyecek olan dış etmenler ağır bastırarak, birilerinin doğruları kabul görür. Kendi düşüncenizi ortaya çıkartamazsınız ve yanlış konulara yönlenirsiniz.

Manipülasyon ve Spekülasyon Arasındaki Fark Nedir

İki terim birbirine yakın fakat işlevleri farklıdır. Manipüle edilmiş bir piyasa suç teşkil etmektedir. Spekülasyon ile piyasanın etkilenmesi ise suç değildir. Sermaye kurulu tarafından piyasalar denetlenir, piyasa birileri tarafından manipüle edilmesi durumunda gerekli ceza işlemleri yaptırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu