Sözlük

Mihrap Nedir Kısaca

Cami ile mescitlerde veya namazgâhlarda kıble yönünü belirleyen mimari öğeye mihrap denilmektedir. Mihrap cami de imamın önünde durduğu bölümdür. Mihrapların genel olarak etrafı çevrelenerek duvarda olan küçük bir girinti şeklinde yapılmıştır. Mihrabın camilere gelmesinin temeli Emevilere kadar gitmektedir. İlk zamanlarda kıble mihrap ile belirlenmezdi. Renkli bir çizgi ile üzerinde bir işaret bulunan taş levha ile belirlenirdi.

Mihrapların üst kısımlarına bir kitabe yazılmıştır. Yazılan bu kitabeler, Kuran-i Kerim’den seçilmiş olan ayet-i kerimelerin tamamı ya da bir bölümüdür. Namazgâhların üstü açık bölümlerinde mihraplar dikili olan bir taş ile gösterilirler. Bu taşların üzerinde de aynı yazı bulunmaktadır. Çoğul söylenişi meharib olan bu bölüme, savaş aletine benzetilerek mihrap denilmiştir. Bu alan kötü düşünce, şeytan ve arzularla savaşılan yer anlamına gelmektedir.

Mihrap Özellikleri

Caminin kıble duvarı genellikle oyuk şeklinde inşa edilerek çevre kısmı süsler veya yazılar ile süslenir. Sanat değeri çok yüksek olan mihraplar mermer, ahşap veya çiniden yapılmaktadır. Mihraplar, caminin zemininden ortalama olarak 15 ile 20 cm. yüksek yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu