Genel Kültür

Nato Merkezi Nerede

NATO Nerede Kuruldu Merkezi

NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) olarak kurulmuştur. Kuruluşu 4 Nisan 1949 yılında 12 ülke ile birlikte başladı. Kuruluşunun sebebi olarak Sovyetler Birliği tarafından Berlin Ablukası ve Batı Avrupa Birliğinin savunma organizasyonu hazırlıkları yol açmıştır. Zaman içersinde katılan yeni 16 ülke daha olmuştur. Çekiç güç olarak bilindikten sonra askeri ittifak kurulmuş olundu. NATO bağımlı ülkelerin sınırları korunmak herhangi bir saldırı alındığından dolayı toplantılar düzenlenerek savaş ve savunma kararları alınabilir. Koalisyon halinde hareket ederek ülkeler arasında güvenliğin simgesi olmuştur.

NATO’ya üye 28 ülke bulunup bayrakları genel merkezinin önünde simgelenmektedir. Bugünkü merkezi Belçika’nın Brüksel kentindedir.

Antlaşma maddelerinden birisi ise NATO üyesi bir ülkeye yapılacak olan askeri saldırı durumunda bütün ülkeler kendilerine yapılmış gibi sayacaklardır. Üyelere yapılan saldırılara karşı hep birlikte veya bireysel şekilde hareket edebilir. NATO birlikleri bu durumda kendilerine savunma alanı oluştururlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu