OkulSözlük

Nedensellik Nedir

Nedensellik düşüncesi bir felsefe terimi olarak olay ve olgunun birbirlerine bağlı şekilde gerçekleşmesidir. Düşünce olarak her gerçekleşen bir olayın bir nedene bağlanarak açıklanabilecek olma durumudur.

Neden ve sonuç ilişkisi arasında bir bağ kurulur ve değiştirilemez. Bir olayın nedenlerden yola çıkarak sonuçları meydana gelir. Evrende gerçekleşen en ufak bir olayın dahi nedenleri bulunmaktadır. Bir hareketlilik veya gidişattan dolayı neden sonuç ilişkisine yoğun bir şekilde ağırlık verilmektedir.

Olgular değişken olmaz, neden? sorusu yönetildiği takdirde nedensellik ilkesi ortaya çıkar. Her gerçekleşen olayın bir nedensellik kavramına bağlı olarak gerçekleştiği bilinmektedir.

Felsefe gereğince tartışılan konulardan olup insanlar düşünce ve fikirlerini öne sürerek hareket eder. Olayın gerçekleşmesi için bir nedeni olması gerektiğidir. Özgür irade yada belirsizlik doğrultusunda olaylar birbirlerine bağlı olarak devam eder.

Dinsel olarakta bir olayın gerçekleşmesi ve devamının gelmesi nedensellik kavramına bağlı olarak gelmektedir. Nedensellik gereğince beraberinde gelen düşünce ve kavramların oluşturduğu bir felsefe biçimi olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu