Genel Kültür

Okul Alışverişi Ne Zaman Yapılmalı

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı ve ailelerin okul telaşları başladı. Okul masraflarına ayrılacak bütçe düşünülmeye, çocuklarımızın simli kalemim olsun, çantamın üzerinde batman resmi olsun, ayakkabım böyle olsun, elbisem şöyle olsun gibi istekleri de başladı. Peki, bu alışveriş ne zaman başlamalı okul açılmadan gerekli eksiklikler toplanmalı mı yoksa okul açıldıktan sonra tam bir liste yapılıp öyle mi alınmalı. Aslında bakıldığı zaman iki türlü alışveriş de de  olumsuzluklar var bunları şöyle açıklayabiliriz.

Okul Öncesi Alışveriş

Hem çocukların heyecanını görmek için hemde ailelerin hepsini bir anda alarak yüklü bir masraf yapmalarını engellemek için bu yöntemi bazı aileler tercih eder. Bu ay okul ihtiyaçlarının bir kısmı diğer ay öbür kısmı diyerek parça parça alırlar. Böylece yükü hafifletmiş olurlar ya da öyle düşünürler ama bunun tam anlamıyla doğru bir yöntem olduğu söylenemez. Çünkü oklu açılınca muhakkak beklenmeyen eksiklikler çıkar ya da çocuk bir ay önce alınan eşyayı bırakıp arkadaşında gördüğü yeni eşyayı ister. Bu durumda aileye hem iki masraf hemde hemde aynı kırtasiye eşyasından fazlaca alma mecburiyeti gelir. Aslında kar yapmaya çalışılırken aile zarar etmiş olur.

Okullar Açıldıktan Bir Hafta Gibi Bir Süre Sonra Alışveriş

Aslında bakıldığı zaman en uygun alışveriş gibi gözüküyor hem bütün eksiklikler kesin belirlenmiş olur  hem de aileler toptan alacağı için daha uygun olabileceğini düşünebilirler. Evet, doğrudur da ama her okulda öğrenciler arasında kendi eşyalarını gösterme benim kalemim alındı senin daha alınmadı mı,  benim kokulu silgim var senin daha silgin yok mu gibi sözler çokça telaffuz edilir. Bu çocuklarımızın üzülmesine neden olur ve biz aileler olarak yine dayanamayız.

Okula Açılmadan Ve Açıldıktan Sonra Olmak Üzere İki Alışveriş

En uygun alışveriş yöntemi budur. Okul açılmadan her öğrencide aynı olacak değişmeyecek kırtasiye eşyaları ve elbise, ayakkabı gibi malzemelerin alınmasıdır. Bu hem maddi anlamda okul zamanda para limitinizi doldurmamanızı sağlar hem de her öğrenci aynı şekilde giyineceği için onun ki daha güzel gibi sözler sarf edilmesi önlenmiş olur. Okul açıldıktan sonra öğrenci ile beraber gidilir beraber seçilir hem onun istediği olur hemde alışverişin önemli kısmı okul öncesinde alındığı için yüksek bir meblağ ile karşılaşılmamış olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu