Okul

Özgüven İle İletişim Arasındaki İlişki

İnsanlarla sağlıklı iletişim kurmak için öncelikli olarak kendimizi tanımamız gerekir. Özgüvene sahip birey olarak hareket etmek çok daha etkili olur. Kendisine güvenen insanın atacağı adımlar verimli olmaktadır. En önemlisi, güven duygusunun geliştirilmesi insanlar arasında sağlıklı iletişim sağlayarak bağları kuvvetlendirmektedir. Farklı insanlarla kurulacak olan iletişim kişinin kendisini geliştirmesini sağlamakta.

Kendisini ifade edebilen insan özgüveni yüksektir. Anlatım gücünün güçlü olması karşısındaki kişiye aktarmak istediği duygu ve düşünceleri hatasız aktarır. İfade etmek istediklerini tam olarak aktardıklarında başarılı olurlar. Özgüven sahibi kişiler daha kolay açılarak kendini anlatabiliyor. Özgüveni yüksek insanlar önemli işlerde kendilerine yer bulabilmekte. En başta işe olan inancını karşısındakine aktarıyor ardından iş alanında başarısını gösteriyor. Aldığı bir işi yapabileceğini karşısındakine göstermesi gerekli. Kendisini tanımalı eksiklikleri varsa onları belirleyerek kısa zamanda gidermesi gerekmektedir.

Çekingen biri her zaman bir adım geride durur. Özgüveni yüksek olan insanlar iş yaparken onları seyretmekle yetinir. Kendisi nasıl ve ne durumda olduğunu düşünmeyerek hareket etmesi gerekir. İlerici düşünce yapısı sayesinde özgüvenini toplar ve başarılı olma yolunda ilerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu