Sözlük

Organ Bağışı Nedir

Organ bağışı, kişinin yaşamına devam ederken veya öldükten sonra organlarının bir kısmını yada tümünü başkalarının kullanması için bağışlamasıdır. Organ bağışı önemli bir yere sahip olup dokuları uyan kişilere aktarılır. Organlarında sorun yaşayanlar veya doğuştan itibaren hastalık olanlar başvuruları ile organ sırasına girerler. Organ bağışçıları bağışladıkları organlar dokularına uyduğu zaman onlara aktarılır. Yaşamlarına sağlıklı şekilde devam etmektedirler.

Yetişkin birey olarak 18 yaşına geldikten sonra kendi rızamız ile organlarımızı bağışlayabiliriz. Organ bağışında kullanılan organlarımız kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, pankreas, kalp kapağı, kas, kemik iliği gibi organlarımızın bağışlanmasını sağlayabiliriz.

Muhtaç olan kişiler sahip oldukları organları bağışlayarak başkalarına hayat verebilir. Bitkisel hayata giren veya ölüm döşeğinde olanlar ile ilgili karar verme yetkisi 1. dereceden yakın ailesinde olmaktadır. Organ vererek başkalarına hayat verip onların kurtulmasını sağlarız. Herkes yeni bir hayatı hak ediyor bir kişi vefatından sonra organlarını bağışlayarak 3-4 kişinin yaşama tutunmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu