Genel Kültür

Oyuncuların Çalışma Saatleri Nasıldır

21. yüzyılda dünyada her ülkede, çoğu ailenin ev ortamına girmeyi başaran cihazların en çabuk yayılanlarından biri de televizyon olmuştur. Bununla birlikte endüstriyel bir yanı da olan yedinci sanat faaliyeti sinemanın günümüzde ki durumuna geldikten sonra, her şehirde minimum 1 tane olmak üzere bulunan sinema salonlarını da hesaba katmak gerekiyor.

Milyonlarca seyirci için hazırlanan bu filmler, diziler, reklamlar veya videolar göz önüne alındığında oyuncu ve set çalışanı ihtiyacının ne düzeyde olduğu ise tahmin edilebiliyor. Lakin oyunculuk ilgi uyandıran, eğlenceli olarak sanılan bir meslek olmasının yanında birçok zorluklar da barındırıyor. Bu anlamda oyuncuların çalışma saatleri nasıldır sorusuna cevap arama sürecinde bazı durumları irdelemek gerekiyor.

Oyuncuların Çalışma Saatleri

Oyunculuk işi, özellikle televizyonda yayınlanan diziler için çok zor. Çalışma süreleri ve koşulları baz alındığında kamera karşısında ve arkasında çalışan kişiler için gerçekten ağır ve katlanılamaz gözüküyor. Çekimlerin 18 ile 20 saat arasında sürebildiği varsayılırsa bu koşullar altında çalışmanın iyi bir iş olacağı görüşü kaybolmaya başlıyor.

Oyuncuların Çalışma Şartları

Oyuncular, hatta diğer sanatçıları da içine dâhil edebiliriz, kolektif bir çalışma ile bir çekimi yayına hazırlama sürecinde birçok zorluk ile karşılaşmakta. Durum bu derece zor olunca da oyunculara ve kamera arkası çalışanlarına farklı çözüm arayışları geliştirmeye çalışmak zorunlu hale geliyor. Bu zorlu şartlar sinema filmlerinde ise biraz daha ılımlı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde yayınlanan televizyon dizilerinin bölüm süresi ile ortalama bir sinema filminin yayın süresinin aynı olduğunu var sayarsak, 4 ya da 5 haftada çekilen bir sinema filminin çekim açısından televizyona göre daha olağan zaman süreci barındırdığı görülebiliyor. Bunun yanında yapım şirketlerinin titizlik ve sinema anlayışını da göz önünde bulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu