Okul

Çocuklar Neden Artık Sokakta Oyun Oynamıyorlar

Hepimiz farkındayız. Sokak oyunları son 4-5 yıldır pek tercih edilmiyor. Eski sokak havası olmuyor ve çocuklar için bu durum pek de iç açıcı değil. İçinde bulunduğumuz yıllarda teknoloji oldukça arttı ve teknolojinin artması ardında pek çok sorunu birden getirdi. Sorunların biri de bu. Önemsiz gibi görünen, çocukların sokak oyunları oynamaması aslında bir neslin, kültürünü, eğlenme şeklini unutmasıdır.

Teknoloji sayesinde birçok yenilik geldi. Bunlara örnek olarak; sanal gerçeklik gözlükleri, dronelar, tablet bilgisayarlar, telefonlar vb. ürünler… Özellikle 5-10 yaş arası çocuklar artık sokak oyunları yerine bu ürünlerle eğlenmeyi tercih ediyor. Bunlar onlara daha cazip, daha etkileyici, daha zevkli geliyor.

Yıllar geçtikçe sokaklarda saklambaç, körebe, yakalamaç, futbol oynayan çocukların sayısı aşırı derecede azaldı. Bunun nedeni çocukların yeni ürünlerden ve bu ürünlerle oynanan oyunlardan daha çok zevk almalarıdır. Bu ürünler ne yazık ki gencecik çocukları tam bir asosyal hale getirip, derslerinde başarısız olmalarına, uykusuz kalmalarına, aileleri ile geçinememesine sebep olmaktadır.

Çocukların sokak oyunu oynamamalarının sebebi diğer arkadaşlarına özenmeleri ve teknolojik aletlerden oynadıkları oyunları daha çekici, daha zevkli bulmalarıdır. Yıllar önce bilgisayar, telefon benzeri aletler olmadığı için sokak oyunları oynanırdı, ama şimdi öyle değil. Her çocuğun elinde bir telefon ve saatler boyunca başından kalkmadığı bilgisayarları oluyor. Aileleri bu konuda hiç bir önlem almadıkları için çocuklar olumsuz etkileniyor. Bağımlı oluyorlar ve dış dünyadan kopuyorlar. Sosyal bir ortamda iletişim kurmakta güçleniyorlar ve arkadaş edinemiyorlar.

Artık sokak oyunlarının oynanmamasının tek sebebi teknolojidir. Bu durumun önüne geçmek çok zor, hatta imkânsızdır. Teknolojinin ilerlemesini ve dünyada belli başlı sorunlara yol açmasına engel olamayız. Bu doğanın bir döngüsüdür. Ve bu sorunda döngünün bir parçasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu